Skip to content

106-108 Newark AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2010

Property Information

Block13
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF,2SF,1SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$855,400
49%
Improvement Value:$890,400
51%
Total Assessment$1,745,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,186+5.2%
2024$14,441+5.9%
2023$13,642+5.2%
2022$12,963+10.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,267

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8316, Page 4705NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1914