Skip to content

512 Burlington AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1914

Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block84
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$904,800
63%
Improvement Value:$530,800
37%
Total Assessment$1,435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+7.3%
2024$10,776+5.2%
2023$10,240-2.8%
2022$10,535+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914