Skip to content

72 Dudley StLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block259
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,920
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,300
35%
Improvement Value:$387,800
65%
Total Assessment$597,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+1.8%
2024$8,388-4.1%
2023$8,748-0.6%
2022$8,805+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9279, Page 206Recorded3/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910