Skip to content

470 Harrison StLong Branch, NJ 07740

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block259
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L-2U
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage3,480
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,700
23%
Improvement Value:$697,600
77%
Total Assessment$906,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,593+7.6%
2024$11,703+2.6%
2023$11,404-1.4%
2022$11,562+4.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft3,480DeedBook 8938, Page 4899NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/16/2012

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,464DeedBook 8458, Page 4142Recorded5/9/2005

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,140DeedBook 8131, Page 8983Recorded8/5/2002

Property Sale

Sale
$212,900
DeedBook 4959, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1989