Skip to content

12 Second AvePort Monmouth, NJ 07758

Built 1974

Last Sale Date
Apr 6, 2015

Property Information

Block163
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityMiddletown Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionP11
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
47%
Improvement Value:$234,700
53%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,274+0.3%
2024$7,251+8.4%
2023$6,689+2.5%
2022$6,525-3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 8534, Page 1773Recorded1/17/2006

Property Sale

Sale
$302,717

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 8452, Page 1086Recorded4/14/2005

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 5730, Page 426Recorded7/16/1998

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5068, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1974