Skip to content

1501 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Dec 3, 2003

Property Information

Block1110
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,015
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
61%
Improvement Value:$164,100
39%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,083+15.2%
2024$6,146+15.3%
2023$5,329+6.2%
2022$5,018+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 8324, Page 1033

Property Built

Built

Year Built: 1957