Skip to content

1511 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block1110
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,677
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,700
53%
Improvement Value:$237,400
47%
Total Assessment$501,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858+19.7%
2024$6,563+18.3%
2023$5,547+6.1%
2022$5,229+8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 9094, Page 1768

Property Built

Built

Year Built: 1963