Skip to content

1537 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block1110
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,900
55%
Improvement Value:$210,200
45%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,265+18.9%
2024$6,108+43.2%
2023$4,264-6.1%
2022$4,541+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 9373, Page 2046Recorded10/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953