Skip to content

1515 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block1111
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,379
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
53%
Improvement Value:$230,900
47%
Total Assessment$495,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,797+13.6%
2024$6,866+25.2%
2023$5,485+6.1%
2022$5,172+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,379DeedBook 9612, Page 6954Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5862, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1955