Skip to content

5 Bath AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1899

Last Sale Date
Oct 31, 1992

Property Information

Block114
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningHDTR
Sq Footage965
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$904,300
79%
Improvement Value:$240,600
21%
Total Assessment$1,144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078+10.3%
2024$14,582-0.5%
2023$14,655+0.5%
2022$14,589-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5181, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1899