Skip to content

77 Clark AvenueOcean Grove, NJ 07756

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block264
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDR1
Sq Footage2,644
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$504,700
34%
Improvement Value:$980,400
66%
Total Assessment$1,485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,783+31.8%
2024$15,774-7.3%
2023$17,011+0.1%
2022$17,001-12.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$806,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 9373, Page 1478Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$759,500
DeedBook 8733, Page 3315

Property Built

Built

Year Built: 2008