Skip to content

14 Ocean AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1920

Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block145
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionHOUSE BY THE SE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,466,000
62%
Improvement Value:$905,100
38%
Total Assessment$2,371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,456+7.6%
2024$30,176+12.1%
2023$26,912-0.4%
2022$27,015-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5634, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1920