Skip to content

111 Walnut StNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block1601
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,883
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,600
56%
Improvement Value:$271,900
44%
Total Assessment$616,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,694+13.0%
2024$7,697+31.7%
2023$5,842+2.4%
2022$5,708+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,883DeedBook 9254, Page 5019NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1904