Skip to content

18 Ocean AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
Jan 8, 1997

Property Information

Block166
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description4S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,307,700
49%
Improvement Value:$1,383,300
51%
Total Assessment$2,691,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,452+25.6%
2024$32,207-5.8%
2023$34,206+1.8%
2022$33,589-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,900

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5573, Page 36Recorded2/4/1997

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5483, Page 35NU CodeFamily (1)Recorded2/27/1996

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5461, Page 311

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5412, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1904