Skip to content

622 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Aug 3, 1993

Property Information

Block1904
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,504
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,100
51%
Improvement Value:$273,100
49%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+17.1%
2024$7,163+11.5%
2023$6,426+16.9%
2022$5,496+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5237, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1952