Skip to content

127 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block204
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionREFRIED BEANS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,045
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,200
59%
Improvement Value:$308,400
41%
Total Assessment$753,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,390+22.1%
2024$11,785+9.7%
2023$10,742+0.8%
2022$10,654+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5847, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1870