Skip to content

8 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1879

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block229
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,606
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
67%
Improvement Value:$464,800
33%
Total Assessment$1,409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,771+46.4%
2024$16,920+1.4%
2023$16,691+0.9%
2022$16,536+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 9663, Page 4898Recorded10/13/2023

Property Sale

Sale
$649,000
DeedBook 9002, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1879