Skip to content

11 Trident BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block3503
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
55%
Improvement Value:$227,400
45%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,578+17.9%
2024$6,428+14.1%
2023$5,635+15.6%
2022$4,873+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958