Skip to content

21 Cornell AveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 4, 2015

Property Information

Block3805
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class18
Description2S-F-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
48%
Improvement Value:$254,800
52%
Total Assessment$492,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+13.1%
2024$8,017+14.1%
2023$7,024+3.0%
2022$6,822+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 9103, Page 6451Recorded3/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1974