Skip to content

3512 Asbury AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block3805
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description8/2/1.5
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,462
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,500
38%
Improvement Value:$629,200
62%
Total Assessment$1,007,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,985+10.5%
2024$15,373+25.0%
2023$12,293+3.4%
2022$11,888+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950