Skip to content

1313 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 5, 2002

Property Information

Block407
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage1,438
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
60%
Improvement Value:$176,100
40%
Total Assessment$440,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,209+15.1%
2024$6,263+26.8%
2023$4,938+6.9%
2022$4,619+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8099, Page 7889

Property Built

Built

Year Built: 1904