Skip to content

1205 06th Ave 1/2Neptune, NJ 07753

Built 1926

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block415
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SFM
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
63%
Improvement Value:$139,200
37%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+15.6%
2024$5,162+35.9%
2023$3,797+7.9%
2022$3,520+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 9274, Page 7377Recorded2/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926