Skip to content

1416 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2007

Property Information

Block418
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,312
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
52%
Improvement Value:$248,500
48%
Total Assessment$512,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+13.1%
2024$7,143+17.3%
2023$6,090+6.0%
2022$5,746+9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4905, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1943