Skip to content

104 Hoover RdNeptune, NJ 07753

Built 1949

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 9, 2015

Property Information

Block802
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1.5SFS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,159
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,800
40%
Improvement Value:$325,100
60%
Total Assessment$543,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+9.1%
2024$7,276+12.5%
2023$6,470+5.5%
2022$6,134+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,159DeedBook 9099, Page 2195NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/9/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5573, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1949