Skip to content

43 Ridge AveNeptune, NJ 07753

Built 1989

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block504
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-5-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
54%
Improvement Value:$170,500
46%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,141+11.9%
2024$5,490+41.2%
2023$3,888+14.1%
2022$3,408+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 9525, Page 6441Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 9215, Page 4791Recorded3/3/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 9063, Page 5757

Property Built

Built

Year Built: 1989