Skip to content

1301 Corlies AvenueNeptune, NJ 07753

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block504
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionCORLIES PLAZA
Dwellings0
ZoningC-6
Sq Footage17,416
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,483,000
47%
Improvement Value:$1,669,700
53%
Total Assessment$3,152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,939+7.6%
2024$42,687-7.7%
2023$46,235+9.6%
2022$42,174-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,950,000
DeedBook 9074, Page 5327

Property Built

Built

Year Built: 2004