Skip to content

1606 Bradfiske AveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block509
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF 6/4/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
50%
Improvement Value:$192,300
50%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+12.3%
2024$5,328+40.9%
2023$3,782+13.2%
2022$3,342+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 9627, Page 3243NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956