Skip to content

107 Wilson RoadNeptune, NJ 07753

Built 1966

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 25, 2001

Property Information

Block4808
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-C-AG-1U
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,451
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
65%
Improvement Value:$185,200
35%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+10.6%
2024$7,856+1.5%
2023$7,738+4.2%
2022$7,426+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8033, Page 1603

Property Built

Built

Year Built: 1966