Skip to content

355 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1971

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 1, 1999

Property Information

Block5411
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,782
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$651,700
71%
Improvement Value:$266,000
29%
Total Assessment$917,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,647+32.8%
2024$10,274-0.1%
2023$10,282+16.3%
2022$8,838-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5866, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1971