Skip to content

1806 Milton AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block615
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,565
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
58%
Improvement Value:$160,200
42%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,859+12.4%
2024$5,210+30.1%
2023$4,004+15.2%
2022$3,476+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955