Skip to content

1824 Asbury AveNeptune, NJ 07753

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2010

Property Information

Block703
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SFS3G
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage868
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,600
50%
Improvement Value:$236,000
50%
Total Assessment$470,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,696+7.8%
2024$7,137+26.7%
2023$5,633+17.2%
2022$4,806+9.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921