Skip to content

122 Leonard AveNeptune, NJ 07753

Built 1925

Last Sale Price
$145,500
Last Sale Date
Aug 4, 2009

Property Information

Block703
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SFM 4/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
52%
Improvement Value:$160,700
48%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,157+14.7%
2024$4,495+36.0%
2023$3,305+12.6%
2022$2,936+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 8793, Page 9169

Property Built

Built

Year Built: 1925