Skip to content

128 Leonard AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block703
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage998
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,200
49%
Improvement Value:$198,900
51%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+12.6%
2024$5,190+31.5%
2023$3,947+12.7%
2022$3,501+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft998DeedBook 9738, Page 8708NU CodeRecord card mismatch (32)Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 8430, Page 7152

Property Built

Built

Year Built: 1930