Skip to content

128 Robin RoadNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block802
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1.5SFAL1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,400
58%
Improvement Value:$184,800
42%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,934+14.9%
2024$5,165+1.5%
2023$5,090+5.4%
2022$4,831+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940