Skip to content

1908 Bradford AveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block802
Lot60
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
55%
Improvement Value:$198,900
45%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+4.1%
2024$6,464+22.9%
2023$5,259-0.9%
2022$5,308+17.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974