Skip to content

1713 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1910

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block807
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class---
Description2SF2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,101+10.9%
2024$2,796+30.0%
2023$2,151-7.9%
2022$2,336+45.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910