Skip to content

1717 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 24, 2006

Property Information

Block807
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,400
41%
Improvement Value:$368,200
59%
Total Assessment$620,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+2.9%
2024$8,591+31.5%
2023$6,533+0.2%
2022$6,521+17.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960