Skip to content

47 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block138
Lot117
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,821
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,500
74%
Improvement Value:$159,400
26%
Total Assessment$607,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+9.0%
2024$7,225+15.5%
2023$6,258-4.7%
2022$6,567+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,821DeedBook 9682, Page 6095Recorded4/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1959