Skip to content

1129 Interlaken AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block138
Lot148
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,800
67%
Improvement Value:$218,900
33%
Total Assessment$667,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,179+2.4%
2024$8,967+17.6%
2023$7,625-0.5%
2022$7,664-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9591, Page 2295Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$440,210

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9551, Page 5481NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$554,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9490, Page 4567Recorded3/13/2021

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 9293, Page 657Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 8426, Page 3711Recorded1/5/2005

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5296, Page 449

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4675, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1955