Skip to content

3411 Sunset AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block187
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,454,400
42%
Improvement Value:$3,323,600
58%
Total Assessment$5,778,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,985+49.4%
2024$53,530-21.5%
2023$68,212-2.2%
2022$69,757-2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969