Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1100 - 1104 Highway 35(Block 187 Lot 5)Asbury Park, NJ 07712
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 30, 2004
Property Information
Block187
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57
Building Details
Building Class---
Description1S
Dwellings0
ZoningC-3
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$3,339,600
28%
Improvement Value:$8,590,500
72%
Total Assessment$11,930,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $159,865 | -2.9% |
| 2024 | $164,576 | -25.3% |
| 2023 | $220,292 | -1.3% |
| 2022 | $223,151 | +2.4% |
Property History
No events match the selected filters.