Skip to content

13 Portage PathDeal, NJ 07723

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 31, 1996

Property Information

Block22
Lot105
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,702
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,960,000
87%
Improvement Value:$301,000
13%
Total Assessment$2,261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,293+172.4%
2024$10,753-15.2%
2023$12,682+2.5%
2022$12,368+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5533, Page 917

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,702DeedBook 5533, Page 917NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded9/16/1996

Property Built

Built

Year Built: 1956