Skip to content

328 Elberon BlvdOakhurst, NJ 07755

Built 1916

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block22
Lot59
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,600
86%
Improvement Value:$59,200
14%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,367-3.9%
2024$5,585+87.9%
2014$2,972+1.7%
2013$2,923+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft504DeedBook 9626, Page 2183NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5351, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1916