Skip to content

276 Norwood AveDeal, NJ 07723

Built 1946

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block22
Lot84
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,200
34%
Improvement Value:$412,900
66%
Total Assessment$625,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,540+43.7%
2024$5,942-13.6%
2023$6,878-41.6%
2022$11,769+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946