Skip to content

496 Elizabeth StOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block25
Lot77
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$591,400
60%
Improvement Value:$396,300
40%
Total Assessment$987,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,710-6.4%
2024$13,584+24.1%
2023$10,947+5.0%
2022$10,425+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5999, Page 638NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1960