Skip to content

20 Phoenix PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 2000

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block32
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,366
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
53%
Improvement Value:$386,400
47%
Total Assessment$813,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551-10.8%
2024$12,957+8.1%
2023$11,988-2.1%
2022$12,247+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,366DeedBook 9616, Page 2187Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 5936, Page 240NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/18/2000

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

DeedBook 5909, Page 448NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/16/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 5877, Page 361NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/10/1999