Skip to content

8 Phoenix PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 2007

Last Sale Price
$1,130,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block32
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,357
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,400
64%
Improvement Value:$325,000
36%
Total Assessment$895,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246-2.5%
2024$12,564+9.4%
2023$11,481-2.1%
2022$11,733+9.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,130,000

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 9740, Page 201Recorded5/29/2025

Property Sale

Sale
$582,500

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 9433, Page 356Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 9231, Page 8317NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2007