Skip to content

6 Phoenix PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block32
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,167
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
70%
Improvement Value:$180,100
30%
Total Assessment$607,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512-13.1%
2024$9,790+12.1%
2023$8,732-2.4%
2022$8,948+19.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 9201, Page 3895NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956