Skip to content

105 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC2301
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,500
61%
Improvement Value:$237,500
39%
Total Assessment$602,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+9.5%
2024$6,940+3.0%
2023$6,740-0.2%
2022$6,751+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9631, Page 5245Recorded1/20/2023

Property Sale

Sale
$204,452
DeedBook 4827, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1988