Skip to content

29 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block40
Lot129
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,121
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$790,500
75%
Improvement Value:$264,200
25%
Total Assessment$1,054,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,957+7.9%
2024$12,932+36.8%
2023$9,453-4.3%
2022$9,874+19.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft2,121DeedBook 5972, Page 240Recorded9/12/2000

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5372, Page 464

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 5001, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1962